در زیر چند ایده جالب برای روشنایی باغ و اضافه کردن جلوه­های کاملاً جدیدی به فضای باز شما آورده شده است.

۱. استفاده از پرژکتورها و والواشرهای خورشیدی

نورپردازی با چراغ های خورشیدیآیا می خواهید بدون استفاده از برق بیشتر، باغ و یا فضای باز دیگری را روشن کنید؟ استفاده از پرژکتورها و والواشرهای خورشیدی می تواند به شما در این امر کمک کند. تجهیزات نورپردازی خورشیدی در انواع مختلفی وجود دارند به طوری که اسن محصولات از انواع پرژکتور و والواشر تا انواع ریسمان­های نوری با تراکم مختلف را شامل می ­شود.

 

پروژکتورها، والواشرها و تجهیزات نورپردازی خورشیدی از کلکتورهای خورشیدی جهت جذب نور و تابش خورشید در طول روز استفاده می­ کنند. این انرژی در یک باطری ذخیره می­ شود به گونه­ ای که این منبغ تغذیه (باطری مذکور) به شبکه اصلی برق وصل نیست. هنگامی که نور محیط از یک حد مشخصی کمتر می­شود، تابش تجهیزات نورپردازی خورشیدی شروع شده به گونه ­ای که توان و برق مصرفی لازم را از باطری که در طول روز شارژ شده است می ­گیرند.

بسته به محل قرارگیری تجهیزات روشنایی خورشیدی (پرژکتور، والواشر، پرژکتور خطی، ریسمان نوری و …) شما می ­توانید از تایمر، عملکرد خودکار، حسگر حرکتی و یا سوئیچ دستی جهت عملکر آنها استفاده کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از انرژی خورشیدی تکنولوژی و فناوری جدیدی است و لازم است در انتخاب تجهیزات نورپردازی خورشیدی دقت زیادی داشته باشید تا بتوانید در مدت زمان زیاد بهترین کارایی را از تجهیزات مذکور ببرید.

نورپردازی باغ با چراغ های خورشیدی

(منبع تصویر)

نورپردازی باغ با گلدان های نوری

(منبع تصویر)

۲. استفاده از انواع LED در نورپردازی

منابع نور LED نسبت به لامپ­های رشته ­ای مصرف انرژی کمتری دارند در حالی که میزان روشنایی بیشتری و انتشار پرتوهای نوری در آنها بیشتر است. همچنین LEDها طول عمر بیشتری نسبت به لامپ­های رشته­ای دارند. نکته استفاده از LEDها به جای لامپ­های رشته ­ای این است که آنها بیشتر در انواع ۱ و ۳ وات وجود دارند پس جهت روشنایی محیط مربوطه باید تعداد کافی LED در پروژکتور و با والواشر جهت نورپردازی مناسب وجود داشته باشد. LEDهای ۳ وات نسبت به LEDهای ۱ وات از طول عمر بیشتری برخوردار هستند در نتیجه توصیه می­شود از انواع پرژکتور، والواشر، پروژکتور خطی، ریسمان نوری و … که در آنها از LEDهای ۳ وات استفاده شده است را جهت نورپردازی محوطه مورد نظر خود استفاده نمایید. با توجه به دلایل گفته شده پس بهتر است از تجهیزات نورپردازی خورشیدی که در آنها از LEDهای ۳ وات با طیف رنگی مختلف استفاده شده است را جهت استفاده حداکثری از مبلغ پرداختی خود بهره ببرید.

نورپردازی درختان با ال ای دی رنگی

(منبع تصویر)

نورپردازی حیاط با LEDهای رنگی

۳. پروژکتورهای ولتاژ پایین بهتر هستند

آیا تمایل دارید از سیم­ کشی بی خطر در نورپردازی خود استفاده کنید؟ ایا تمایل دارید سیم­کشی در نورپردازی محوطه خود به کار برید که سریع و اسان باشد؟

توصیه ما به شما این است که در نورپردازی خود به جای استفاده از برق ۲۲۰، ۲۴۰ و یا ۳۸۰ ولت از ولتاژ ۱۲ و یا ۲۴ استفاده کنید. استفاده از این ولتاژ بسیار امن­تر بوده و شما نیز می­توانید در صورت نیاز بدون نیاز به یک برقکار بر تعداد پرژکتورها و والواشرهای نورپردازی خود در مناطق مختلف محیط نورپردازی، بیفزایید. تمام کاری که لازم است انجام دهید این است که از یک پرژکتورها و والواشرهای اضافی را به یک ترانس (ترانسفورماتور) که برق ۱۲ یا ۲۴ ولت را ارایه می­دهد و یک تابلو برق استفاده کنید.

نصب ترانس برای نورپردازی 12 ولتی

(منبع تصویر)

۴. از طراحی ­های پویا و داینمیک نورپردازی استفاده کنید

استفاده از ولتاژ ۱۲ و ۲۴ ولت و نیز تابلو برق به شما این امکان را می­دهد تا بتوانید رنگ نور تابشی پرژکتورها و والواشرها را در زمان­های معین انتخاب کنید. همچنین می-توانید با استفده از انواع تایمر به اجرای انواع بازی و افکت در نورپردازی خود بهره ببرید. اگرچه استفاده از ولتاژ ۱۲ یا ۲۴ و تابلو برق هزینه راه ­اندازی بیشتری به نسبت دارد اما میزان برق مصرف آن بسیار کمتر بوده و در مقایسه از ایمنی بیشتری نیز برخوردار است و شما در هر زمانی می­توانید بدون کمک به یک برقکار تعداد پرژکتورها و والواشرهای نورپردازی خود را در محیط­های مختلف تغییر دهید.

آویزان کردن رشته LED از آلاچیق نورپردازی درختان با LEDهای RGB نورپردازی کف زمین با رشته LEDهای آبی

(منبع نور)

۵. نورپردازی دیوارها را فراموش نکنید

در نورپردازی دیوارهای محوطه خود می­توانید از انواع پرژکتورها و والشرها و تجهیزات نورپردازی آویزان، توکار، دفنی و … با اشکال، توان، میزان نوردهی و طیف رنگی مختلف استفاده کنید. سعی شود که انتخاب شما از تجهیزات نورپردازی که در انها از LEDهای ۳  وات استفاده شده است، باشد. چرا که LEDها نسبت به چراغ­های رشته­ای میزان برق مصرفی کمتر و روشنایی بیشتر و نیز طول عمر بالاتری دارند و امکان خرابی آنها نیز در مقایسه بسیار کمتر می­باشد.

در طراحی نورپردازی دیوارها به مسائل زیباشناسی محیط و هارمونی و هماهنگی نورپردازی با محیط اطراف نیز توجه داشته باشید تا هرچه بیشتر به هدف خود از نورپردازی دست یافته و بیشترین رضایت را از میزان مبلغ پرداختی خود جهت نورپردازی داشته باشید. دقت کنید که با انتخاب صحیح زاویه پروژکتورها، میتوانید سایه های جذاب و خلاقانه ای روی دیوار ایجاد کنید.

ایده برای نورپردازی دیوارهای باغ ایده برای نورپردازی دیوارها ایده برای نورپردازی دیوارها

(منبع تصاویر)

۶. به نورپردازی آرامش­ بخش تراس و آلاچیق دقت کنید.

در نورپردازی تراس و آلاچیق حتی اامکان سعی شود از پرژکتورها و والواشرها با تراکم LED کم و تعداد زیاد در محل و زاویه مناسب استفاده کنید. میزان لوکس در نورپردزای تراس و الاچیق به نسبت دیگر محیط­های نورپردازی کمتر بوده ولی محل قرارگیری و زاویه نصب تجهیزات نورپردازی در آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

شما می­توانید از انواع پرژکتور، والواشر و ریسمان نوری به صورت معلق، در غلاف، توکار و دفنی استفاده کنید. زاویه نصب تجهیزات نورپردازی مذکور باید به گونه­ای باشد که تابش مستقیم کمی در دیدگان افراد ساطع کند. شما می­توانید تجهیزات نورپردازی مذکور را با درجه حفاظت بالا و یا IP68 استفاده کنید که مقاومت بسیار بالایی در برابر آب، رطوبت، بخار، گرد و خاک و … داشته و در برابر ضربه و تنش­های محیطی وارده نیز از مقاومت قابل قبولی برخوردار هستند.

همچنین شما می ­توانید از غلاف­ها و نگهدارنده­های مختلف پرژکتور و والواشر که از جنس­های مختلفی مانند استیل، چوب، برنز، آلومینوم، پلکسی و … هستند نیز استفاده کنید تا میزان هارمونی و هماهنگی نورپردازی را با بافت محیط آلاچیق، پاسیو و تراس را به حداکثر برسانید. استفاده از غلاف­ها و نگهدارنده­های مذکور علاوه بر افزایش زیبایی و هارمونی نورپردازی با محیط از آسیب­ها و ضربه­های احتمالی وارده به پرژکتور و والواشر-های درون غلاف و یا نگهدارنده نیز بیش از پیش محافظت می­ نمایید.

مقاله مرتبط: نکات مقدماتی و ۱۰ ایده برای نورپردازی تراس، پاسیو و آلاچیق

نورپردازی تراس و پاسیو نورپردازی آلاچیق