در طراحی و انتخاب رنگ مورد نظر در نورپردازی فضای سبز و نورپردازی فضای باز نظیر نورپردازی پارک و نورپردازی میدان باید تمامی اجزا سیستم نورپردازی به گونه­ ای انتخاب و در کنار یکدیگر قرار گیرند بطوریکه از نظر اتصالات و فیزیکی بهترین کارایی موثر را فراهم کنند. در نورپردازی انتخاب رنگ LED پرژکتورها و والواشرها در ایجاد حس‌های مختلف در افراد مهم است. همچنین منبع تابش چنین نوری با طیف رنگی باید به گونه­ ای باشد که لمان و میزان لوکس مشخصی را ایجاد کند تا در دیدگان افراد معقول و مورد پسند واقع شود. بنابراین طراحی نورپردازی بطور زیاد تحت تاثیر نوع رنگ و میزان تابش آن منابع نوری است. به عبارت دیگر می­ توان بیان کرد که تاثیرات طیف‌های رنگی نوری و منابع تابش آن‌ها در ایجاد حس رضایت از نورپردازی بسیار مهم است.

امروزه به لطف پیشرفت­ های ایجاد شده در صنعت نورپردازی شما هم می‌توانید میزان تابش منابع نوری را کنترل کنید و در کنار آن می ­توانید رنگ­ های مختلف آن پرتوهای ایجاد شده را نیز کنترل کنید. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که اصولا درجه حرارت منابع تابش نور در طیف­ های سفید و رنگ‌های خنک تر مانند پرژکتور، والواشر، پرژکتور خطی، ریسمان نوری و … بالاتر از درجه حرارت منابع تابشی در طیف ­های رنگی کهربایی گرمتر، کمتر است.

مقیاس دمایی طیف­ های مختلف رنگی نور برحسب کلوین

دمای رنگ یک منبع نور در واقع دمای یک رادیاتور با شرایط مشخص و ایده­ آل است بطوریکه درجه حرارت آن با منبع تابش نور تغییر می­ کند. دمای نور یکی از مشخصه­ های نور مرئی مانند طول موج، فرکانس و … است که کاربردهای مهمی در نورپردازی (نورپردازی فضای سبز، نورپردازی شهری، نورپردازی فضای باز، نورپردازی داخلی و …)، عکاسی، فیلم برداری، اختر فیزیک و … دارد. همانطور که در ابتدای این پاراگراف گفته شد درجه حرارت طیف رنگی نور فقط برای منابع نوری صادق بوده و معنا دار است.

لازم به ذکر است که درجه حرارت نور در مقیاس کلوین (K) بیان می­ گردد. بدین ترتیب برای مثال درجه حرارت رنگ­ های بالاتر از ۵۰۰۰k را “رنگ­ های خنک” که اصولا مایل به آبی (کهربایی) هستند می­ نامند در حالی که درج حرارت پایین­ تر رنگ (۲۷۰۰k to 3000K) را “رنگ های گرم” که اصولا مایل به زرد هستند، می­ نامند. “گرم” در این زمینه مرتبط با شار گرمای تابش پرتوهای نوری است و با دیگر اصطلاحات سنتی متفاوت است بدین ترتیب اصطلاح نورپردزای گرم در واقع استفاده از رنگ­ های خنک در منابع ساطع کننده نور بوده که اغلب اوقات باعث ایجاد سردرگمی می­ شود! عکس و مثال­ های ذیل جهت درک بهتر مطلب بیان می شوند.

(منبع)

مثال مقیاس های دمایی طیف رنگی نور

 • شعله بازی ۱۷۰۰K ، لامپهای سدیم کم فشار (LPS / SOX)
 • ۱۸۵۰K شعله شمع ، غروب خورشید / طلوع آفتاب
 • لامپهای رشته ای ۲۴۰۰K استاندارد
 • لامپ های رشته ای سفید ۲۵۵۰K
 • لامپهای فلورسنت و LED جمع و جور ۲۷۰۰K “سفید نرم”
 • لامپهای فلورسنت و فشرده سفید فشرده ، ۳۰۰۰K گرم
 • ۳۲۰۰K لامپ های استودیویی ، جریان عکس ، و غیره
 • ۳۳۵۰K نور استودیو “CP”
 • ۵۰۰۰K افق نور روز
 • لامپهای فلورسنت لوله ای ۵۰۰۰ K یا نور سفید / نور روز
 • لامپهای فلورسنت جمع و جور (CFL)
 • ۵۵۰۰ – ۶۰۰۰K نور روز عمودی ، فلاش الکترونیکی
 • ۶۲۰۰K لامپ کوتاه قوس زنون [۲]
 • ۶۵۰۰K نور روز ، پوشیده از ابر
 • صفحه نمایش LCD یا – ۹۵۰۰K

اعداد مثال­ های مذکور در شرایط مشخص و استاندارد به دست آمده ­اند بنابراین ممکن است تغییراتی در میزان اعداد مذکور در زندگی روزمره به وجود آید.

(منبع)

در مورد نورپردازی میزان دامنه کلوین رنگ­ های مورد استفاده با توجه به قوانین مطرح شده بین المللی در نورپردازی در فضای باز بین ۲۵۰۰۰K _ 4000K است. میزان درجه حرارت رنگی نور رایج در نورپردازی فضای سبز یا نورپردازی درخت با توجه به قوانین بین المللی بین ۳۰۰۰K _ 4000K است. بسیاری از گیاهان و درختان زمانی که توسط یک منبع نور با طیف رنگی در میزان کلوین بالا نورپردازی می ­شوند بسیار زیباتر و طبیعی­ تر جلوه می­ کنند.

کاربرد پروژکتور دفنی 36 وات LED مدل SM49 با استاندارد IP68

کاربرد چراغ استخری LED گرد پایه دار ۱۲ ولت مدل SA12

بهترین و مناسب­ ترین درجه حرارت رنگ نور برای بهترین نورپردازی فضای سبز و منظره

 نور انتخابی شما گرم است یا سرد؟ میزان گرمای نور شما در مقیاس کلوین چقدر است؟ انتخاب و استفاده از انواع پرژکتور و والواشر نظیر پروژکتور دفنی و همچنین طیف رنگی نوری انها در نورپردازی بسیار مهم است. اگر با لمان و لوکس متوسط از چندین طیف رنگی مختلف در نورپردازی خود استفاده می کنید اغلب موارد از قوانین تخطی نکرده و موجب ایجاد اثرات سوء نورپردازی ناشی از گرمای نور نمی شوید. اصولا انتخاب بهترین درجه حرارت نوری در مقیاس کلوین در نورپردازی به سلیقه افراد و سناریو و نوع نورپردازی بستگی زیادی دارد. بنابراین با توجه به جلوه و نورپردازی که ایجاد می­ کنید درجه حرارت نوری آن در مقیاس کلوین متفاوت می­ شود. به مطالب استاندارد ذیل توجه کنید تا بتوانید با توجه به شرایط بهترین درجه حرارت نوری را انتخاب کنید.

هنگام روشنایی مناظر در فضای باز از دمای رنگ سردتر خودداری کنید. طیف­ های رنگی نور مایل به آبی از دمای خنک تر، محیط را تحت نورپردازی غیر طبیعی جلوه می دهد و حس ناخوشایندی را در اغلب افراد و ناظران به وجود می آورد. در عوض نورپردازی با دمای رنگی بسیار گرم مانند ۲۷۰۰K ایده آل است و ۳۰۰۰K نیز خوب است. دمای ۲۷۰۰K اصولا در افراد حس آرامش ایجاد کرده و محیط تحت نورپردازی را طبیعی جلوه­ می­دهد. بدین ترتیب جهت استفاده در نورپردازی برای ایجاد محیط های آرام و راحت در فضای باز ایده آل است. با استفاده از پروژکتورهای دفنی، پروژکتورهای LED  و پروژکتورهای پایه دار می توان بهترین طیف نوری را برای نورپردازی های پارک، نورپردازی میدان و به طور کلی نورپردازی شهری ایجاد نمود.

برخی از نکات مهم نورپردازی

اگر هدف شما در نورپردازی ایجاد حسی سرگرم کننده و رمانتیک است از طیف رنگی نورهای خنک استفاده کنید. هرچه نورپردازی شما در طیف رنگی قرمز قرار گیرد شما را در نیل به هدفتان نزدیک­تر می کند.

(منبع)

 

(منبع)