با نورپردازی، زیبایی و جلوه انگیزی باغ و حیاط خود را چند برابر کنید.

طراحی درست و مناسب نورپردازی در حیاط و باغ بسیار مهم بوده که با استفاده از چند ایده جدید و خلاقانه می­ توانید طراحی زیبا و مدرنی از نورپردازی با استفاده از پرژکتورها و والواشرها و سایر تجهیزات نورپردازی داشته باشید. این اید ه­ها از انواع نورپرداز ی­های مجلل و لاکچری تا نورپردازی­های ساده کلاسیک را در بر می­ گیرد. با استفاده از این طرح­ ها و ایده­ های خلاقانه می­ توانید مطمئن شوید هنگامی که غروب آفتاب فرا میرسد، نورپردازی باعث ایجاد فضایی آرامش بخش و روح افزا می ­شود.

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)

در نورپردازی حیاط و فضای باغ از انواع مدرن و جدید پروژکتورها و وال واشرها و تجهیزات نورپردازی بی سیم (شارژی و یا خوشیدی (فتوولتاییک) استفاده کنید.

در بسیاری از هتل­های مجلل در سراسر دنیا میزهای غذاخوری قرار داده شده در فضای باز در شب با استفاده از یک پروژکتور LED که میزان تابش خیره کننده آن بسیار کم بوده به همراه استفاده از چند شمع استفاده می­ شود. در اغلب موارد این پرژکتورهای LED از باطری جهت روشنایی و منبع تغذیه استفاده می­کنند. اما امروزه با توجه به فراگیری انرژی­های تجدیدپذیر این ولتاژ مورد نظر می­تواند از یک مبدل خورشیدی فتوولتاییک که انرژی خاصل از تابش خورشید در طول روز را به الکتریسته تبدیل می­کند و در طول شب باعث ایجاد اختلاف پتانسیل و شار برق در LED پرژکتورها می­شود استفاده می­کنند.

در این نوع نورپردازی میزان لوکس نوری عدد بالایی نداشته (یکای شدت روشنایی در واحد SI است که به صورت شارنوری بر واحد سطح تعریف می‌شود) و بین ۸ نا ۱۲ می­باشد. در این نورپردازی تمرکز بر افزایش آرامش در محیط است تا افراد بتوانند زمان نسبتا زیادی را در محیطی که نورپردازی آرامش بخش و ملویی دارد بگذرانند.

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)

نورپردازی گیاهان و درخت ها از زیر

نصب چراغ و پروژکتور دفنی برای نورپردازی گیاهان جلوه ای بسیار جذاب به آن ها می دهد. همچنین می تواند برای آبنماها و جوی های آب درون حیاط و باغ نیز از این نوع نورپردازی استفاده کنید.

نورپردازی گیاهان و درخت ها از زیر

(منبع)

نورپردازی گیاهان و درخت ها از زیر

(منبع)

نورپردازی گیاهان و درخت ها از زیر

(منبع)

نورپردازی گیاهان و درخت ها از زیر

(منبع)

نورپردازی گیاهان و درخت ها از زیر

(منبع)

نورپردازی باغچه با رشته LED

در نورپردازی محوطه از انواع پرژکتور خطی با تراکم­ LEDهای مختلف  طیف ­های رنگی گوناگون نوری استفاده کنید. اگر شما در محوطه بیرونی خود باغچه و یا قسمتی که گیاهان، گلها و درختان در آن جای دارند، داشته باشید می­توانید از این پرژکتورهای خطی با تراکم LED مختلف و طیف ­های رنگی نوری مختلف استفاده کنید.

شما می توانید این پرژکتورهای خطی را در مرز و لبه محوطه سبز خود که گلها و گیاهان و درختان قرار دارند استفاده کنید. همچنین اگر این پروژکتورهای خطی از درجه حفاظت بالایی مانند IP68 برخوردار هستند، می­توانید با قرار دادن آن­ها بر روی زمین نورپردازی آسان و جلوه انگیزی را انجام دهید. در شب زمانی که نور حاصل از درخشش LEDهای پرژکتور خطی گل­ها، گیاهان و درختان را نورپردازی می­کند، بسته به سایز گیاهان در محیط سایه­ هایی به وجود می­اید. می ­توانید با جانمایی درست پرژکتورهای خطی سایه­ های جالبی را نیز به واسته نورپردازی داشته باشید.

نورپردازی گیاهان و درختان از پایین به بالا همچنین سبب القای بزرگتر جلوه شدن در چشم بینندگان را نیز به همراه دارد. توصیه می شود در این نوع نورپردازی پروژکتورهای خطی برروی زمین و در لبه یا مرز رویش گیاهان و درختان با زاویه و جانمایی مناسب قرار گیرند تا بتوانند نورپردزای زیبایی از پایین به بالا با سایه­ های زیبا و از پیش طراحی شده ایجاد کنند.

ایده های نورپردازی حیاط و باغ (منبع قبلی)

نورپردازی خود را با انواع پرژکتور، وال واشر و تجهیزات نورپردازی جدید و نیز روش­های مختلف به ­روز رسانی کنید. استفاده از چراغ ­های روشنایی با استفاده از حباب­ های بزرگ رنگی را فراموش کنید. این چراغ­ها از فناوری پرژکتورها و والواشرهای LED دار بهره نبوده و میزان برق بالایی دارند. میزان گرمای تولیدی زیادی داشته، طول عمر پایینی د ارند، از جلوه و زیبایی در نورپردازی مدرن بهره ­ای نداشته و اغلب با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار میکنند. شما می ­توانید با استفاده از پرژکتورها و والواشرهای LED دار ۱۲ و یا ۲۴ ولت که میزان مصرف برق بسیار کمتری و طول عمر بالاتری به نسبت دارند در نورپردازی خود استفاده کنید. با قرار دادن پرژکتورها و والواشرها با درجه حفاظت­های مختلف نورپردازی محوطه خود را به طرز زیبا و جلوه ­انگیزی متحول کنید.

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

 

با نوع نورپردازی سبب ایجاد وهم در افراد شوید.

یکی از معروف­ ترن و قدیمی ­ترین این نوع نورپردازی آن جام­ هایی هستند که با یک نور قرمز، یک کاغذ و یک فن، توهم جلوه آتش را در دیدگان افراد القا می­ کنند.

ایده های نورپردازی حیاط و باغ ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع قبلی)

جادو کنید

شما می توانید از نورپردازی برای ایجاد یک تغییر در فصول استفاده کنید. به عنوان مثل طرح هایی مثل برگ های زرد پاییزی با مجموعه ای از قارچ های روشن می تواند فصل ها را در باغ شما تغییر دهد.

قارچ های رنگی با LED برای باغچه

(منبع قبلی)

توهم با نورپردازی

در این نوع نورپردازی می­خواهیم پا را فراتر نهیم. اجسام کوچک را بزرگ و اجسام بزرگ را کوچک نشان دهیم، محیط­های کوچک را بزرگ و محیط­های بزرگ را کوچک نشان دهیم و یا سبب ایجتد القای توهم ناشی از نورپردازی در افراد شویم.

با استفاده از زوایای نصب پرژکتورها و والواشرها می­توان چنین القایی را در دیدگان افراد ایجاد کرد همچنین می­توان با استفاده از تجهیزات نورپردازی جدید نیز به آسانی چنین القا و وهمی را در دیدگان ناظران به وجود آورد. در شکل­های زیر به چند نمونه نورپردازی مذکور اشاره شده است.

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)

 

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)

 

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)

 

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)

 

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)

 

ایده های نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)

 

ایده های نورپردازی حیاط و باغدر این چنین نورپردازی­ ها ارتفاع، عمق، مساحت، طول، ارتفاع و دیگر پارامترهای محیطی به وسیله نوع نورپردازی تغییر می­ کند. این چنین نورپردازی­هایی اصولا در رقابت با دیگر پرتوهای نوری که لوکس و لمان پایین تری دارند، عمل کرده و سبب ایجاد وهم یا تناقض بین اجرای تحت نورپردزای می­شوند. این نورپردازی­ها می­تواند در مساحت بسیار کوچک( قسمت کوچکی از دیوار، میز ناهار خوری و …) تا مساحت­های زیاد ( کف ساختمان، نمای ساختمان ها، درختان، خیابان و …) با تجهیزات نورپردازی مختلف اجرا شود.

نورپردازی معلق با استفاده از پرژکتورهای خطی و نوارهای نورانی ریسمانی

شما می­توانید فاصله بین دو دیوار در محوطه را با استفاده از پرژکتورهای خطی و یا نوارهای نورانی ریسمانی به راحتی نورپردازی نمایید. این روش نورپردازی به خصوص در نورپردازی درختان و خیابان­ها رایج شده است. این چنین نورپردازی با استفاده از طیف­های رنگی نوری مختلف و تراکم LEDهای جای گرفته در هر پروإکتور خطی یا نوار نورانی ریسمانی به صورت معلق و با زوایای مختلف با درجه حفاظت بالا اجرا می­شود.

نورپردازی حیاط با رشته ال ای دی LED

(منبع)

نورپردازی حیاط با رشته ال ای دی LED نورپردازی حیاط با رشته ال ای دی LED

ایجاد اشکال مختلف به واسطه نوع نورپردازی

در این نوع نورپردازی مرز بین قسمت­های محیط و یا اشیا موجود در محیط به وسیله پرتوهای نوری و یا حتی سایه­های به وجود آمده به وسیله تابش انواع پرژکتور و والواشر در زاویه های مختلف، سعی در ایجاد اشکال بدیع و زیبا می شود.ایجاد اشکال با نورپردازی

(منبع: قبلی)

ایجاد اشکال با نورپردازی ایجاد اشکال با نورپردازی ایجاد اشکال با نورپردازی

(منبع)

نورپردازی پله ­ها

در نورپردازی پله­ها می­توانید از انواع پرژکتور و والواشر چه به صورت دفنی و یا تو کار با درجه حفاظت مختلف استفاده کنید. با توجه به محل قرارگیری پله­ ها می­توانید این نورپردازی را به وسیله پرژکتور یا والواشر توکار در یک طرف دیوار با ارتفاع بیشتر از ۱۳ سانتی متر از کف پله مذکور انجام دهید. روش دیگر این است که والواشر در پله­ ها با درجه حفاظت بالا نصب شوند. در نورپردازی این پله ­ها از میزان لمان بالایی  استفاده نمی شود و شما می توانید به راحتی با جایگزاری پرژکتورها و والواشرهای ۱۲ و ۲۴ ولت با توان کم استفاده نمایید. همچنین می توانید مقاله ۱۱ ایده برای نورپردازی پله ها و دیوارها و نکات کلیدی در طراحی نور آن ها را مطالعه کنید.

نورپردازی راه پله با چراغ دفنی دیواری نکات کلیدی در مورد نورپردازی خانه و باغ ایده های نورپردازی راه پله

در نورپردازی به نوع طراحی و تجهیزات استفاده شده در آن و نیز بافت محیط تحت نورپردازی توجه کنید

در طراحی نورپردازی به محل و محیط تحت نورپردازی توجه کنید. اگر محیط شما به نوعی از طراحی کلاسیک برخوردار است از طراحی و تجهیزات نورپردازی متفاوتی در مقایسه با محیطی که طراحی آن به نوعی مدرن است، استفاده می­ شود. توجه داشته باشید که نورپردازی سبب شاخص شدن مناطقی از محیط تحت نورپردازی م ی­شود، به نوعی که آرامش بخش و جذاب باشد. امروزه تجهیزات روشنایی  و نورپردازی در انواع و اقسام مدل­ها و شکل­های متفاوت جهت قرارگیری در محیط مورد نظر شما طراحی و ساخته شده­ اند.

نورپردازی مدرن ویلا، حیاط و باغ

نورپردازی مدرن ویلا، حیاط و باغ نورپردازی مدرن ویلا، حیاط و باغ نورپردازی مدرن ویلا، حیاط و باغ نورپردازی مدرن ویلا، حیاط و باغ

 

در نورپردازی خود از آتش استفاده کنید

شما می­توانید در نورپردازی خود  از آتش به عنوان منبع تابش نور به صورت امن و بی­خطر نیز استفاده کنید. اول انتخاب کنید که می­خواهید آتش را بر روی یک میز بر روی زمین و یا جام یا غلاب آویزان برافروزید. توجه داشته باشید که امروزه تجهیزات نورپردازی وجود دارند که از آتش جهت تابش نور استفاده می کنند. این تجهیزات دارای حسگرهای دمایی و اکسیژنی می ­باشند بدین صورت که اگر آتش بر اثر وزش باد یا دیگر عوامل خاموش شود شار گاز CNG با LPG به طور خودکار قطع می­شود و یا در میزان اکسیژن محیط از میزان معینی کمتر شود حسگرها به کارافتاده و فرمان قطع منبع سوخت (CNG  ، LPG و..) و خاموش شدن آتش را می­دهند. شما می­توانید از تجهیزات مذکور در کانون گرهم آیی محیط خود استفده کنید. با استفاده از حسگرها و سنسورهای مذکور خطرات ناشی از این نوع نورپردازی به میزان زیادی کاهش می­ یابد.

استفاده از آتش برای نورپردازی حیاط و باغ

(منبع)