لوگوی فانا

تلفن تماس: ۰۳۱ ۳۳ ۹۳ ۲۳ ۰۷

صفحه اصلی/مقالات نورپردازی/۱۱ نکته مهم قبل از شروع نورپردازی

۱۱ نکته مهم قبل از شروع نورپردازی

قبل از آغاز طراحی و اجرای نورپردازی بهتر است به نکات کلیدی در مورد لوازم مورد نیاز، نوع تجهیزات، محل و نحوه نصب چراغ یا پروژکتورها دقت کنید. داشتن اینگونه اطلاعات به شما در اجرای یک طرح جذاب و ماندگار کمک می کند. با ما همراه باشید تا بعضی از این نکات کلیدی را به شما معرفی کنیم.

۱. یک نقشه از محیط تهیه کنید

بدون داشتن یک نقشه کامل از محیط مورد نظر برای نورپردازی، ممکن است شما بودجه و پول خود را هدر دهید. چه کلی و چه جزئی، یک طرح روشنایی در فضای باز می تواند شامل سیم کشی و مشخصات مربوط به وسایل نورپردازی باشد. اگر بودجه شما کم است ، طرحی را پیاده کنید که در مراحل بعدی بتوان آن را تکمیل کرد و امکان تغییر و گسترش را در آینده فراهم آورد. در این نقشه باید محل های اساسی و کلیدی مانند آلاچیق، حوض، باغچه، مسیرهای پیاده روی و ماشین رو، مجسمه، ستون ها و غیره مشخص شوند.

نقشه ساده از محیط مورد نظر برای نورپردازی

مثالی از یک نقشه ساده از محیط نورپردازی (منبع)

نقشه ساده از محیط مورد نظر برای نورپردازی

مثالی از یک نقشه ساده از محیط نورپردازی با تعیین نوع چراغ و پروژکتور (منبع)

۲. انتخاب چراغ و پروژکتور با توان و نور مناسب

به این نکته توجه داشته باشید که در نورپردازی از پروژکتورها، چراغ و وال واشرها با توان و نوردهی مناسب استفاده کنید. بعضا استفاده از پروژکتورهای پرتوان و پرنور و یا کم توان و کم نور به تنهایی باعث ایجاد حس رضایت شما از نورپردازی نمی­ شود.

۳. نقاط شاخص حیاط، باغ و ساختمان را مشخص کنید

در مورد مکان تحت نورپردازی دقت داشته باشید زیرا که عمدتا محیط­های شاخص باغ و یا ساختمان باید تحت روشنایی نورپردازی واقع شوند. نورپردازی تمام محیط با هزینه بالا همراه بوده و سعی شود از نورپردازی مکان­هایی که در روز نیز جلوه و کارایی و بافت مناسبی ندارند پرهیز شود.

۴. به زاویه تابش نور توجه کنید

در نورپردازی با استفاده از پروژکتورها و والواشرها مخصوصا به صورت دفنی به زاویه تابش نور دقت ویژه­ای داشته باشید. در نورپردازی مکان­ هایی که در آن افراد زمان زیادی را می­گذرانند حتما به زاویه نصب والواشرها و پرژکتورها دقت داشته باشید، چرا که تابش و انعکاس نور قوی به چشم افراد نداشته باشند که این یک امر بسیار مهم در طراحی نورپردازی است. رعایت نکردن امر مذکور باعث ایجاد تابش و انعکاس نور خیره کننده­ای در چشم افراد شده و به جای القای حس آرامش و زیبایی در افراد باعث رنجش ناشی از نورپردازی در افراد می­ شود.

۵. شکست نور در نورپردازی های درون آب

در مورد پروژکتورهای توکار در کف و دیواره­ های استخر نیز به زاویه نصب و تابش نور آن پروژکتور یا والواشر دقت کنید. پرتوهای نور در هنگام ورود به هوا از درون آب شکسته شده و تغییر زاویه نسبت به افق می­دهند بنابر این توصیه می­شود نورپردازی در آب توسط یک متخصص یا فرد آگاه انجام گیرد که باعث ایجاد ناراحتی چه در افراد درون آب و چه افراد ناظر بیرون از آب به سبب زاویه نورپردازی نشود.

ایده نورپردازی استخر

(منبع)

۶. نورپردازی خاص در آلاچیق و تراس ها

در نورپردازی فضاهای بسته و یا تراس و الاچیق­ها زاویه نصب انواع پرژکتور و والواشر په به صورت دفنی، معلق، توکار بسیار مهم بوده و نیز طیف رنگی و سرعت تغییر نور والواشرها و پرژکتورها نیز در ایجاد حس آرامش در آلاچیق، تراس و فضاهای بسته باید مد نظر قرار گیرد.

همچنین می توانید مقاله نکات مقدماتی و ۱۰ ایده برای نورپردازی تراس، پاسیو و آلاچیق را مطالعه کنید.

۷. از پروژکتورها و چراغ هایی با امکان جابجایی و چرخش استفاده کنید

علاوه بر دقت در تعیین نوع نورپردازی، پرژکتورها و والواشر و تعیین زاویه مناسب نورپردازی، توصیه می­شود حتما نورپردازی و زاویه نصب پرژکتورها و والواشرها آزمایش شود. با این آزمایش از رضایتمندی از نوع نورپردازی در محیط مربوطه مطمئن می­ شوید. بیشتر پرژکتورها و والواشرهای تولیدی شرکت فانا دارای قابلیت جابجایی و نصب بسیار آسان هستند. همچنین پروژکتورها و والواشرهای شرکت فانا سبک و بسیار بادوام هستند.  بنابراین قرار دادن آنها در انواع مکان های منحصر به فرد و حمل و نقل و نصب آنها به طور آزمایشی به آسانی قابل  انجام است.

برای انجام تست مذکور نورپردازی زمانی به مشکل بر می خوریم که کابل­ها و اتصالات برقی دفنی بوده و اصطلاحا توکار بوده و از قبل نصب شده اند. جهت برطرف کردن این مشکل توصیه می شود اول تست نورپردازی انجام گیرد و سپس کابل کشی توکار انجام شود تا هم در هزینه و وقت صرفه جویی شده و هم باعث رضایتمندی شما از نورپردازی می­شود.

۸. از پروژکتورهای ۱۲ و ۲۴ ولتی استفاده کنید

نکته بسیار مهم در انتخاب پروژکتور و والواشر این است که ولتاژ مورد استفاده انها ۱۲ و ۲۴ ولت باشد. چرا که با بروز اشتباه و به هنگام اتصال به زمین میزان برق زیادی مصرف نشده و ناگهان مبلغ برق مصرفی شما نجومی نمی شود. از همه مهمتر اینکه استفاده از پرژکتورها و والواشرهایی قابلیت دسترسی افراد به آنها وجود دارد. اگر از نوع ۲۲۰ ولت باشند با اتصال برق آنها به افراد باعث مرگ و یا آسیب شدیدی به افراد می­شود. پس برای سلامتی خود و افراد با کمی هزینه اظافی از پرژکتورها و والواشرهایی که ۱۲ و ۲۴ ولت هستند استفاده نمایید. چرا که چنین برق گرفتگی­ هایی بعضا دیده شده و جبران خسارت جانی به افراد ناشی از برق گرفتگی وجود ندارد.

۹. استفاده از لامپ و پروژکتورهایی با درجه حفاظت IP68

پروژکتورها، لامپ ها  و والواشرها دارای درجه حفاظت منحصر به فردی می­باشند که متناسب با محل قرار گرفتن آنها و میزان مقاومت در برابر آب، رطوبت، گرد و خاک و … تعیین می­ شوند. به عنوان مثال اگر شما قصد قرار دادن پروژکتور و وال واشر را در آب دارید، باید از درجه حفاظت IP68 برخوردار باشند. درجه حفاظت IP68 نشان دهنده مقاومت بالای پرژکتور و والواشر در مقابل نفوذ آب، رطوبت، گرد و خاک، عوامل محیط فرساینده و … می­باشد که مناسب قرارگیری در آب با املاح و سختی است.

۱۰. توجه به کیفیت بالای پروژکتور و لامپ ها

نکته دیگر در مورد انواع پروژکتور و والواشر، پی سی بی (PCB) یا برد الکترونیکی آنها می ­باشد. می ­توانید پی سی بی را بردی در نظر بگیرید که لامپ­های LED در آن نصب می­شوند. پرژکتورها و والواشرها در هنگام نورپردازی از خود گرما ساطع میکنند. پی سی بی­ ها باید از جنسی انتخاب شوند که بتوانند گرمای ناشی از نورپردازی را به سرعت انتقال دهند که این امر موجب افزایش طول عمر پرژکتور و والواشر و نیز موجب کاهش مصرف برق انها می­ شود.

پروژکتورها و وال واشرها داری لنز می ­باشند. نور LEDها از لنز والواشر و پروژکتور عبور کرده و وارد محیط می­شود. در مورد لنز این نکته اهمیت دارد که از جنس مناسبی بوده تا هم نور را به خوبی عبور داده و هم میزان شکست نور در آنها کم باشد. لنزها باید در مقابل ضربه و فشار مقاوم بوده و نکته مهم این است که نباید در مقابل تابش خورشید کدر شده و میزان نور عبوری آنها در مدت زمان کاهش یابد.

بدنه پرژکتورها و والواشرها نیز از می­تواند از جنس استیل، آلومینوم و … باشد که بنا به محل قرار گیری و نصب و میزان بودجه شما تعیین می­گردند.

۱۱. ال ای دی های ۳ واتی بهتر از ۱ واتی هستند

هر پروژکتور، لامپ یا والواشر دارای تعدادی LED است. به طور کلی LEDهای ۳ وات از طول عمر بیشتری نسبت به LEDهای ۱ وات برخوردار هستند. نوردهی آنها بیشتر بوده و توصیه می­شود با کمی افزایش بودجه خود پرژکتور و والواشری را انتخاب کنید که در آنها از LEDهای ۳ وات استفاده شده است.

 

کارشناس ارشد برق گرایش الکترونیک و عضو واحد تحقیق و توسعه شرکت فانا

ثبت ديدگاه

Go to Top