در هنگام طراحی نورپردازی در حیاط خانه، باغ و فضای بیرونی باید به تاثیرات ناشی از نورپردازی بر محیط اطراف توجه داشت.

از جمله پارامترهای مهم تاثیر گزار ناشی از نورپردازی به محیط بیرونی که بعضا قابل اندازه­ گیری و محاسبه می­ باشند در ذیل امده است.

  1. دما و گرمای ایجاد شده توسط تک تک پروژکتورها و چراغ ها تعیین شده که در نهایت میزان گرمای تولیدی ناشی از نورپردازی به محیط به دست می­ آید. توجه داشته باشید که نورپردازی پروژکتورها در طیف رنگی مختلف با دمای مختلف و میزان گرمای تولیدی مختلفی می­ باشد. بدین ترتیب که معمولا نورپردازی با رنگ قرمز دمای کمتری نسبت به نورپردازی با رنگ بنفش از همان پروژکتور تولید می ­کند.
  2. بازدهی پروژکتور و والواشرهای استفاده شده در نورپردازی در مقایسه با میزان برق مصرفی. هرچه این بازده بیشتر باشد کارایی موثر پروژکتور و والواشر مورد استفاده در نورپردازی بیشتر خواهد بود.
  3. میزان درخشش و نوردهی پرژکتورها در خارج از محل مورد نظر نورپردازی. این نوردهی هرچه کمتر باشد نورپردازی بهتر، دقیق ­تر و تاثیرات منفی آن بر محیط زیست کمتر خواهد بود.
  4. میزان تابش و درخشش هر پروژکتور و والواشر بر واحد سطح.

اثرات نورپردازی غیر اصولی بر حیوانات و حشرات

اغلب حشرات و موجودات در شب با قرار گرفتن در معرض نور با فرکانس بالا دچار گیجی لحظه­ ای و کوری لحظه­ ای می­شوند. این امر برای موجودات آسیب زننده و از اثرات سوء نورپردازی بر جانوران و محیط زیست می­ باشد. مطالعات نشان داده که خفاش ­ها از تابش نور و گرمای ایجاد شده در اثر نورپردازی نسبت به موجودات دیگر آسیب پذیرتر هستند.

اگر نورپردازی شما در منطقه­ ای واقع شده که در آن درختان با برگ های زیاد و حیوانات وجود دارند, توصیه می-شود که بر روی لنزها از محافظ­ های ضد تابش خیره کننده استفاده کنید.دقت داشته باشید که محافظ­های مذکور باید از نوعی باشند که تابش خیره کننده در راستای قرارگیری پروژکتور را بکاهند و نه از نوعی که تابش را به طور مساوی در تمامی نقاط اطراف پروژکتور بتاباند.

برخی از عواقب آلودگی نور برای موجودات زنده کاملا آشکار است. به عنوان مثال ، پروانه ای که به سمت چراغ خیابان پرواز می کند ممکن است در اثر برخورد با خودروها بمیرد. اما اثراتی هست که کمتر قابل مشاهده هستند و احتمال آسیب نیز وجود دارد. مانند تغییر در روابط شکارچی و طعمه یا گرده افشانی گیاهان که می توانند از طریق اکوسیستم بازتاب پیدا کنند. به شکل زیر توجه کنید:

۱جذاب اما خطرناکنورپردازی آسمان خراشی و لیزری بسیار جذاب است. اما می تواند باعث وحشت پرنده ها شود. همچنین این مدل از نورپردازی می تواند برای بالگردها نیز خطرناک باشد.
۲اجتماع خطرناک هاچراغ های خیابانی محلی برای جمع شدن حشرات هستند.
۳خطری برای گیاهانروشنایی شب ممکن است برخی از حشرات گرده افشان شبانه را از بین ببرد و باعث کاهش توانایی گیاهان در مناطق روشن برای باروری شود.
۴آلودگی آبنورپردازی مصنوعی در شب می تواند باعث افزایش نسبت میکروارگانیسم های موجود در رسوبات آب شیرین شود که قادر به فتوسنتز کردن در سطح نور کم هستند.
۵تغییرات اکوسیستمیروشنایی مصنوعی شب ها می تواند ریتم شبانه روزی یک حیوان را مختل کند و باعث تغییر زمان فعالیت ها، از قبیل خواب، خوردن غذا، جفت گیری و مهاجرت شود. فعالیت هایی که توسط ساعت های داخلی بدن کنترل می شود

(منبع)

ایجاد مزاحمت با نورپردازی اشتباه

به این نکته نیز توجه داشته باشید که شما از نظر قانونی نمی­توانید نورپردازی داشته باشید که نور آن به طور مستقیم و یا با حجم تابشی زیاد وارد باغ یا مستقلات همسایگان شما شود. به طور کلی یک قانون نانوشته وجود دارد که بیان می­کند اگر شما نورپردازی را از پایین به بالا انجام دهید از تاثیرات سو نورپردازی به محیط اطراف به میزان زیادی می­ کاهید.

کاهش آلودگی نوری ناشی از نورپردازی!

نقشه آلودگی نوری جهان

نقشه آلودگی نوری دنیا. آسمان بالای سر ۸۳ درصد از مردم جهان آلودگی نوری دارد. (منبع)

چه میزان تابش از نورپردازی خود می­خواهید؟

هنگام نورپردازی قسمت بیرونی یک ملک، می توانید از پروژکتورها و وال واشرهایی که توان کمتری دارند استفاده کنید. زیرا محیط بیرون در مقایسه با محصولاتی که داخل ملک را نورپردازی می­کنند، رقابت کمتری با سایر منابع نوری دارند. به عنوان مثال اگر در منطقه­­ ای هستید و هیچ نور و منبع روشنایی در اطراف شما وجود ندارد، به راحتی می­ توانید نور یک شمع را از فاصله ۷ کیلومتری ببینید. اگر می­ خواهید جاده نزدیک ملک خود را در طول شب روشن نگه دارید بهتر است به جای استفاده از یک پروژکتور با توان بالا در ارتفاع بالایی از جاده، از چند پروژکتور که توان کم و ارتفاع کمی از زمین دارند استفاده کنید.

از چراغ و پروژکتورهای LED استفاده کنید

استفاده از پروژکتور LED کم مصرف که امروزه نیز از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و در مقایسه با دیگر لامپ­ های موجود در بازار از کربن کمتری برخوردار هستند به کمتر شدن اثرات منفی نورپردازی به محیط اطراف می­ افزاید.

به نحوه انتشار نور دقت کنید

به شکل زیر نگاه کنید. در این شکل ۴ نوع از تابش نور از یک منبع نشان داده شده است.

انواع تابش نور پروژکتور

نورپردازی ۱ : با توجه به اینکه تابش پرتوهای نور تمامی فضای اطراف لامپ را روشن می­کند، به هیچ وجه در نورپردازی توصیه نمی­شود. زیرا مقدار تابش خیره کننده زیادی برخوردار بوده، مناطقی که مد نظر جهت نورپردازی نیست را روشن کرده و از کارایی در عملکرد نورپردازی بسیار بدی برخوردار است. زیرا بخشی از نور تولیدی در فضا پخش شده و باعث آلودگی نوری میشود. همچنین نور تابیده شده به آسمان مورد نیاز نبوده و راندمان نورپردازی را کاهش می دهد.

نورپردازی ۲ : این نوع تابش پروژکتور، والواشر، LED و لامپ جهت نورپردازی تا حدی مطلوب­تر از تابش نوع ۱ است. با این حال این نوع تابش پرتوهای نوری جهت نورپردازی مطلوب نبوده چرا که حداقل ۶/۴ فضای اطراف خود را روشن می­کند که در نورپردازی از آن استفاده نمی­شود. چرا که مقدار تابش خیره کننده زیادی داشته داشته و مناطقی که مورد نظر نورپردازی نبوده را روشن می­کند. این روش از کارایی ضعیف و نامطلوبی برخوردار است.

نورپردازی ۳ : در این نوع تابش برای نورپردازی خوب و مناسب است. چرا که مقدار تابش خیره کننده کمی داشته، حداکثر ۲/۱ فضای اطراف خود را روشن می­کند و از عملکرد و کارایی خوبی در نورپردازی برخوردار است.

نورپردازی ۴ : این نوع تابش بهترین حالت جهت نورپردازی می­باشد. دلیل اول اینکه در این نوع نورپردازی، تنها فضای در نظر گرفته شده نورپردازی می شود. دوم اینکه در این نوع نورپردازی حداقل تابش خیره کننده به ناظر تابانده می­ شود. و سوم آنکه از بهترین عملکرد و کارایی در مقابل با میزان برق مصرفی برخوردار است.

مراقب گیاهان باشید

یکی از نکات زیست محیطی در اجرای نورپردازی به وسیله پروژکتور، والواشر LED و لامپ این است که نور ایجاد شده برای بهضی از گل­ها، گیاهان و درختان در طول شب ناخوشایند است. بدین ترتیب تلاش شود تا حداقل نور از نورپردازی به برگ گیاهان، گل­ها و درختان آسیب پذیر برسد. همچنین استفاده از منابع نور غیر استاندارد می تواند گرمای زیادی تولید کرده و به گیاهان آسیب برساند.