در بسیاری از کشورهای جهان نور خیابان‌ها و مسیرهای تردد بیشترین سهم از نورپردازی فضای باز را به خود اختصاص می‌دهند. طبق تخمین انجمن بین المللی آسمان تاریک*، انرژی حداقل ۳۰ درصد از نورپردازی‌های خارجی (بیرون از ساختمان‌ها) به هدر می‌رود. بخش عمده ای از این اتلاف انرژی مربوط به پروژکتور و چراغ‌هایی است که سرپوش نداشته و نور آن‌ها به آسمان می‌رود.

به عبارتی این مقدار انرژی معادل ۳.۳ میلیارد دلار و تولید ۲۱ میلیون تن دی اکسید کربن در هر سال است. جالب است بدانید حدودی ۶۰ درصد از این مقدار مربوط به نورپردازی‌های فضای بیرونی مناطق مسکونی است.

انتخاب صحیح توان پروژکتورها و وال‌واشر برای نورپردازی فضای بیرونی و نورپردازی نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین راه‌کارهای کاهش هدر رفت انرژی است. همچنین نحوه نورپردازی سوژه نیز تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی و آلودگی نوری دارد.

استفاده از تکنولوژی‌های جدید مثل پروژکتورهای LED و لامپ‌های کم مصرف می‌تواند به کاهش مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست کمک کنند. نکته دیگر که باید به آن دقت داشت این است که نور تنها زمانی تولید شود که به آن احتیاج است. به عنوان مثال لزومی ندارد چراغ‌های مربوط به راه‌پله‌ها بطور دائمی روشن باشند. استفاده از سنسورهای حرکتی می‌تواند آن‌ها را در هنگام عبور فرد روشن و سپس بطور خودکار خاموش کند.

نقشه تاریکی و نور نقاط مختلف جهان در شب

نقشه آلودگی نوری در شب (منبع)

* انجمن بین‌المللی آسمان تاریک

این انجمن با نام انگلیسی (International Dark-Sky Association (IDA یک موسسه غیر انتفاعی است که دفتر مرکزی آن در کشور ایالات متحده واقع شده است. انجمن IDA در سال ۱۹۸۸ توسط آقای دیوید کرافورد (ستاره‌شناس مشهور امریکایی) و همکارش آقای تیم هانتر تاسیس شد. هدف از این انجمن حفاظت و نگهداری از تاریکی شب از طریق نورپردازی باکیفیت در فضای باز است.

رویکرد اصلی این انجمن آگاهی بخشی به عموم مردم و دولت‌ها در مورد ارزش آسمان تاریک و  نمایان شدن ستاره‌ها در آن است. این آگاهی بخشی از طریق آموزش در مورد مشکلات موجود و راه‌حل‌های آن از جمله روش‌های صحیح نورپردازی در فضای باز است. طبق اطلاعات منتشر شده، در سال ۲۰۱۱ این سازمان بیش از ۵ هزار عضو در بیش از ۷۰ کشور جهان داشته است.

فعالیت‌های انجمن بین المللی آسمان تاریک

  • تعیین دستورکار سیاست‌های کلی برای آسمان تاریک در سراسر جهان
  • تهیه آیین‌نامه های جدید برای روشنایی‌های فضای باز یا اصلاح آیین نامه‌های موجود
  • اطلاع رسانی در مورد روش‌های کارآمد و مفید برای نورپردازی فضای باز
  • ارائه سیاست‌هایی در مورد نورپردازی فضای باز (در سطح محلی و منطقه‌ای)