در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۹ مرحله رایج در نصب انواع والواشر، لامپ و پروژکتور آشنا کنیم تا بتوانید محصولات نورپردازی را خود به آسانی نصب و راه اندازی کنید.

۹ مرحله برای نصب اصولی پروژکتور

۱- مقدار ولتاژ مورد نیاز باید مد نظر قرار داده شود (۲۲۰V, 240V, 12V, 24V)

۲-  توصیه می­شود در نورپردازی اماکن شخصی از ولتاژ ۱۲ یا ۲۴ ولت استفاده شود.

۳- ورودی­ها و خروجی­های هر قسمت مشخص شوند.

۴- سیم کشی به صورت سری و موازی هر قسمت مشخص شود. هر کدام از این روش ها مزایایی دارند. دقت داشته باشید که در جای صحیح از اتصالات سری و موازی استفاده شود.

اتصال سری و موازی لامپ و پروژکتور

۵- انواع و تعداد ترانس و تبدیل کننده مشخص و جای گزاری شود.

۶- تعداد پرژکتورها و والواشرها و توان هریک و در نهایت میزان توان مصرفی کل منابع تولید نور تعیین گردد.

۷- کابل کشی؛ این بخش مهم ترین قسمت کار است و انجام صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در بخش بعدی بطور مفصل به اصول سیمکشی خواهیم پرداخت.

۸- آپارات کردن و تعیین مناسب اتصالات هر قسمت از نورپردازی

۹- تا حد امکان اتصالات نورپردازی، و دیگر تجهیزات به نحوی مناسب پوشانده شود و به تابلوبرق اتصال یابند تا در نهایت تنها پرژکتورها و والواشرها نمایان باشند.

اصول کابل کشی در نورپردازی منازل و باغ

در مورد کابل کشی این نکته را در نظر داشته باشید که اگر با ولتاژ بالا ۲۴۰ و یا ۲۲۰ کار می کنید، کابل شما به قول معروف باید SWA یا کابل فلزی روکش دار و دارای محافظ با کیفیت بالا باشد که در زیر نشان داده شده است.

کابل SWA یا کابل فلزی روکش دار و دارای محافظ با کیفیت بالا

در مورد کابل کشی نورپردازی که به صورت مخفی و توکار است به نکات زیر توجه کنید:

۱- حداقل فاصله بین کابل دارای جریان برق از لوله گاز، آب و … باید ۳۰ سانتی متر باشد.

۲- اگر نحوه کابل کشی به گونه ای است که باید از زیر، رو و یا مجاورت لوله گاز، بخار، آب و … عبور کند، باید از یک لوله جداگانه جهت محافظت بیشتر متناسب با قطر کابل استفاده شده و میزان جریان آن استفاده شود؛ به گونه­ای که کابل مورد نظر از درون لوله مربوطه با جنس مشخص عبور کند.

۳- به منظور توکار قراردادن کابل از مقدار درجه حرارت ناشی از عبور کابل در محل مذکور مطلع شده و در صورت زیاد شدن دما اقدامات لازم رادر کابل کشی مد نظر قرار دهید. (متراژ کابل کشی، نوع اتصالات، عمق کابل کشی، جنس و نوع کابل، نوع عایق کابل و …)

۴- کابل کشی باید در عمق مناسب و با آپارات مناسب (ضد آب، رطوبت و …) باشد.

۵- نکته مهم دیگر در انتخاب نوع کابل اینکه ضخامت کابل رابطه مستقیمی به توزیع متناسب ولتاژ در مسافت کابل کشی دارد.

۶- جهت اتصال ۲ کابل توکار به یکدیگر می­توانید از فوم و یا ژل مخصوص استفاده کنید. روش دیگر این است که کابل­ها در یک جعبه که به وسیله رزین به طور کامل آپارات و آب بند شده است جهت اتصال دو یا چند کابل توکار به یکدیگر استفاده کنید.

نکته:

استفاده از ولتاژ ۲۴ یا ۱۲ ولت در نورپردازی با استفاده از ترانس­ ها و یا تبدیل ­های رایج در نورپردازی نسبت به استفاده از ولتاژ ۲۲۰ و ۲۴۰ توصیه می­ شود. زیرا در استفاده از ولتاژ ۲۴ و ۱۲ ولت مستقیم در کاهش هزینه ­های برق مصرفی موثر بوده و زمانی که اتصال به زمین رخ دهد میزان برق مصرفی به میزان متعادلی افزایش می­ یابد که در مقایسه با استفاده از ولتاژ ۲۲۰ یا ۲۴۰ که عدد قبض شما را به یکباره نجومی میکند بهتر است. دوم آنکه با استفاده از ولتاژ ۲۴ و ۱۲ ولت مستقیم و استفاده از یک تابلوبرق و تجهیزات مربوط آن نورپردازی ایجاد شده بسیار کم خطرتر، قابل کنترل­ تر خواهد بود و در ایجاد بازی­ها و افکت­ های مختلف بهتر و پایدارتر عمل خواهد کرد و طول عمر تجهیزات نورپردازی، پرژکتورها، والواشرها و … در مقایسه با استفاده از ولتاژ ۲۲۰ یا ۲۴۰ بیشتر خواهد بود.

بدین ترتیب ترانسفورماتور برق اصلی AC 220V را به ۱۲ یا ۲۴ ولت مستقیم تبدیل کرده و در نورپردازی از آن استفاده می­شود.

اکیدا توصیه می­ شود اتصالات موازی و سری نورپردازی توسط یک متخصص انجام شود، چرا که حتی اگر شما با برق ۱۲ ولت مستقیم نیز کار می­ کنید ولی نحوه اتصالات سری و موازی شما به شکل صحیحی نیست امکان سوختن وال واشرها و پرژکتورها و تجهیزات استفاده شده در نورپردازی وجود دارد. به طور کلی در حالت سری با افزایش مصرف کننده ها (لامپ، والواشرها و پرژکتورها) ولتاژ افزایش یافته و در حالت موازی با افزایش تعداد پرژکتورها و والواشرها میزان جریان در سیم ­ها و کابل­ها افزایش می ­یابد.

ترانسفرماتور پروژکتور چه کاری انجام میدهد؟

ترانسفورماتور یا ترانس وسیله ای است برای تغییر سطح ولتاژ از آن استفاده می­ شود. بسیاری از پرژکتورها، والواشرها و تجهیزات نورپردازی از برق ۱۲ یا ۲۴ ولت بعنوان منبع تغذیه استفاده میکنند. برای تامین ولتاژ ۱۲ ولت از برق شهر، می توان از ترانس کاهنده ۲۲۰ به ۱۲ استفاده کرد. برای انتخاب ترانس مناسب، دو پارامتر مهم باید در نظر گرفته شوند:

۱- ولتاژ خروجی مورد نظر

۲-توان مصرفی (جریان خروجی)

بعنوان مثال برای تامین توان ۱۸۰ وات در ولتاژ ۱۲ ولت، لازم است یک ترانس ۱۲ولت ۱۲/۱۸۰ یا ۱۵ آمپر استفاده شود. که عدد مذکور از نسبت توان مصرفی / ولتاژ که همان ۱۲ یا ۲۴ ولت مستقیم است بدست می­ آید.

آپارات کردن اتصالات با استفاده از روش­های مذکور و توکار (دفنی) کردن انواع اتصالات نیز به با توجه به محیط مربوطه انجام می­ شود.

با انجام موارد مذکور می­توان نورپردازی را با جلوه­ها و افکت­های مختلفی داشت که با دقت تجهیزات نورپردازی و اتصالات انتخاب شده، به درستی به کار برده شده اند و در نهایت به اسانی و کمترین خطر می­توان از آنها استفاده کرد و لذت برد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کابل کشی سیستم های روشنایی ولتاژ پایین می تواند این مقاله را نیز مطالعه کنید.