ما در زیر چند ایده و نکته ساده آورده ایم که به شما کمک می کند تا اجرای نورپردازی خانه و باغ خود را برای زیبایی هرچه بیشتر به کار گیرید. در این مقاله همچنین توضیحاتی در مورد رتبه بندی­ درجه­ های حفاظت (IP) انواع پرژکتورها، وال واشرها، پرژکتورهای خطی، پرژکتورهای دفنی و … می­پردازیم.

چگونه منازل و باغ­های خود را نورپردازی کنیم؟

برای نورپردازی نمای ساختمان یا باغ و ویلا باید به جنبه های مختلفی چه از نظر الکتریکال و چه از نظر فنی و هنری دقت داشته باشید.

  • توجه به مساحت ساختمان یا باغ

در مورد طراحی نورپردازی منازل و باغ­ها، مساحت آنها مشخص خواهد کرد که چه تعداد و با چه توانی از انواع پرژکتور و وال واشر استفاده کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده از تعداد زیادی پرژکتور و والواشر با توان بالا در یک منزل یا باغ با مساحت کم از جلوه، زیبایی و تاثیر گزاری نورپردازی می­ کاهد. همچنین عکس این نکته نیز در مورد نورپردازی منازل و باغ­ها نیز صادق است. بدین صورت که استفاده از تعداد کم پرژکتور و یا والواشر با توان کم در مساحت زیاد منزل یا باغ نیز از زیبایی، جلوه و تاثیرگزاری نورپردازی می­ کاهد.

  • جانمایی سایر عناصر

عامل دیگر موثر در زیبایی و تاثیر گزاری نورپردازی منازل و باغ­ها این است که چیدمان و یا وسایل مختلف شاخص مانند آبنماها، مجسمه­ ها، فضاهای جداکننده، درختان و … مورد نظر قرار گرفته و در حیطه نورپردازی قرار گیرند. تمامی موارد مذکور را می­ توان با انواع پرژکتور و وال واشر به گونه­ای بسیار زیبا، تاثیر گزار و همچنین به طور آسان نورپردازی کرد.

از کجا شروع کنیم؟

در مورد نورپردازی منازل و باغ­ها یکی از نقاط خوب و تاثیر گزار برای شروع اجرای نورپردازی در ابتدا راهرو­ها، معابر و ورودی ­هایی هستند که در مقابل آنها فضای باز قرار داشته باشد. بدین ترتیب می توان با استفاده حداقلی از انواع پرژکتور و وال واشر محیطی را نورپردازی کرد که از نقاط مختلف قابل رویت بوده و آن محیط­های مذکور از جمله معابر هستند که بالطبع از آنها عبور و مرور زیادی انجام می­گیرد.

شروع اجرای نورپردازی از راهروها، معابر و ورودی ها باعث صرفه جویی در میزان و تعداد اتصالات برقی و کابلی خواهد بود و از این نظر چه از نظر مالی و چه از نظر زمان مورد نیاز جهت اجرا، صرفه جویی خواهد کرد. در این راهرو­ها، معابر و ورودی­ها می­توان با روشن کردن موارد مذکور جهت صرفه جویی در میزان اتصالات و کابل­ها می­ توان پرژکتور­ها و یا والواشر­ها را در مسیر مناطق مذکور با زاویه و توان مناسب قرار داد تا مناطق و محیط­ های دیگر مانند درختان، چمن، نما، آبنما، مجسمه ­ها و … را نیز نورپردازی کرد.

در مورد نورپردازی منازل و باغ­ها و باغچه ها به این نکته توجه داشته باشید که برای صرفه جویی در وقت و هزینه ،اجرای کابل کشی و نصب پرژکتورها را قبل از تست نورپردازی با زوایای مختلف، پرژکتورها و والواشرها با توان­ های مختلف و با نورهای مختلف انجام ندهید. زیرا زمانی که کابل کشی اجرا و پرژکتورها و والواشرها به صورت دفنی نصب شوند، آن زمان برای تغییر توان، زاویه و رنگ­های نورپردازی با هزینه و وقت زیادی توامان خواهد بود.

استفاده از پروژکتورهای LED

فناوری LED به شما در کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره وری کمک می کند. این پروژکتورهای LED دارای طول عمر بالا و تولید گرمای کمتری نسبت به پروژکتورهای معمولی هستند. این فناوری همچنین امکان دستیابی به نورهای واقعی را برای شما انکان پذیر می کند.

انتخاب پروژکتور با توان مناسب

در نورپردازی منازل و باغ­ها به این نکته توجه کنید که استفاده از پرژکتور و والواشر از هر نوعی (پرژکتور دفنی، پرژکتور خطی، پرژکتور پایه دار، الواشر دفنی و …) از LEDهای ۳ وات در آنها استفاده شده باشد. دلیل توصیه مذکور این است که پرژکتورها و یا والواشرهایی که در آنها از LEDهای ۳ وات استفاده شده است طول عمر و روشنایی به نسبت زیادی در مقابل پرژکتورها و والواشرهایی که از LEDهای ۱ وات در انها استفاده شده است دارند.

در تصویر زیر یک نمونه رایج نورپردازی اجرا شده را مشاهده می­کنید. پرژکتورها در درون یک پایه استوانه ۹۰ سانتی متری نصب شده اند. این پایه استوانه­ای در مسیر اصلی رفت و آمد به گونه­ای قرار گرفته اند که در اطراف خود حوضچه­ های نورانی ایجاد می­ کنند.

نحوه نصب پروژکتور در مسیرها

قرار گرفتن این حوضچه ­های نورانی در مسیر اصلی با رنگ­های متناسب با محیط اطراف جلوه­ای زیبا و درخور ایجاد می کند. با توجه به نورپردازی مذکور ملاحظه می­ کنید که حوضچه ­های نورانی که به واسطه پرژکتورهای نصب شده در پایه استوانه­ای قرار گرفته اند از یکدیگر فاصله یکسانی دارند. و همچنین این روشنایی به قسمت آبنماها نمی رسد چراکه نورپردازی آبنما برای زیبایی و جلوه هرچه بیشتر جدا از نورپردازی مسیر اصلی می­ باشد.

بهره گیری مناسب از سایه ها

یک نکته مهم در نورپردازی، ایجاد جلوه ­های زیبا و خلاقانه­ ای از سایه­ ها است که با استفاده از نورپردازی بدست می­ آیند. یک مثال خوب برای ایجاد جلوه ­های زیبا و خلاقانه ­ای از سایه ­ها که با استفاده از نورپردازی بدست می­ آیند استفاده از نور جهت برجسته کردن یک ویژگی خاص در محیط است.

استفاده از سایه برای نورپردازی

برای مثال می ­توان نورپردازی یک مجسمه که سایه ای با ابعاد بزرگتر از مجسمه روی دیوار ایجاد می کند نام برد. مثالی دیگر که از با استفاده از نورپردازی نقطه ای که به سمت بالا است می تواند یک ردیف از گل یا گیاه را در مقابل یک درخت برجسته­ تر و شاخص ­تر نمایش داد.

بدین ترتیب به آسانی برای انجام این امر پرژکتورها و یا والواشرها را در زوایای مختلفی قرار دهید و نوع سایه و نورپردازی به وجود آمده را تست کنید. بهتر است این تست ابتدا در روز انجام شود زیرا می توانید قسمت های دیگر محیط اطراف و هارمونی با اجزا دیگر را نیز به وضوح مشاهده کنید.

استفاده از سایه برای نورپردازی

خدمات طراحی نورپردازی

نگران نباشید به آسانی با فرستادن عکس و یا حتی نقشه منزل و یا باغ خود می­توانید طراحی­هایی زیبا و جلوه­انگیز نورپردازی با حداقل هزینه و صرف وقت از ما دریافت کنید، به شما کمک خواهیم کرد که بهترین، زیباترین و جلوه ­انگیز ترین گزینه را برای طراحی نورپردازی خود به کار گیرید. با در نظر گرفتن ایده، طرح ذهنی و میزان هزینه مورد نظر شما بهترین و با کیفیت ترین محصولات نورپردازی (انواع پرژکتور، انواع والواشر، انواع تابلو برق و…) را به شما پیشنهاد خواهیم داد. این نکته را نیز می ­توان ذکر کرد که برای اجرای نورپردازی استفاده از ولتاژ ۱۲ و ۲۴ و نیز نوع اتصالات و آپارات کردن نیز باید مورد نظر قرار داد.

علاقه مندان میتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنات نورپردازی ساختمان و باغ این مقاله را مطالعه کنند.