لوگوی فانا

تلفن تماس: ۰۳۱ ۳۳ ۹۳ ۲۳ ۰۷

صفحه اصلی/مقالات نورپردازی/راهنمای نورپردازی فضای باز برای معماران

راهنمای نورپردازی فضای باز برای معماران

در یک پروژه معماران طراحی­ها را انجام می­دهند، بافت رویی را انتخاب می­کنند و بعد به سراغ پروژه دیگری میروند و پس از آن مهندسان مکانیک و برق به انجام محاسبات سخت و روش­های اجرای آن طرح می‌پردازند. معماران با توجه به مسایل زیبایی شناسی، بافت محیط و عوامل دیگر رنگ و لوکس نور را در نرم افزارهای طراحی همچون ۳Ds Max می­کشند و بعد از آن مهندسان برق (قدرت و الکترونیک) محاسبات را انجام داده و در نهایت نتیجه کار آنها باید به طرح معمار نورپردازی نزدیک باشد.

انگار در نورپردازی نمای بیرونی ساختمان و فضاهای بیرونی زنده می­شوند. احتمالا شما نیز با این جمله موافق هستید. بسیار که نه تمام کشورهای پیشرفته توجه بسیار ویژه­ای به نورپردازی فضای سبز، نورپردازی شهری، نورپردازی آسمان خراش­ها، نورپردازی فضاهای بیرونی و … دارند به طوری که چهره شهر با غروب خورشید تغییر پیدا کرده و به نوعی جان دوباره می گیرد. این نورپردازی­ ها علاوه بر زیبایی القای حس آرامش و از همه بیشتر باعث ایجاد حس خوبی برای افراد و شهروندان می ­شود. این را هم بگوییم که نورانی ­ترین نقطه جهان در شب که از فضا دیده می­شود شهر لاس وگاس است. این کشورها به تکنولوژی­ روز دنیا در صنعت نورپردازی دست یافته­ اند و پرتکل­ ها و تجهیزات خاصی را در نورپردازی خود به کار می­برند.

نقطه شروع و پایان نورپردازی

نقطه شروع هر نورپردازی بیرونی هدف از ایجاد آن است. شما می توانید با یک لامپ معمولی رشته­ ای در تاریکی یک درخت را روشن کنید و یا می ­توانید با استفاده از تجهیزات و پروتکل­ های روز نورپردازی به ایجاد یک درام و سناریو در نورپردازی خود دست یابید. هدف شما می­ تواند ایجاد القای حس وهم در افراد یا برجسته کردن نقطه ­ای از محیط نورپردازی و یا پوشاندن نقاط غیر شاخص محیط باشد و یا شاید هدف شما نورپردازی یک آبنما باشد که در آن از انواع افکت­ها، طیف­ های رنگ نوری و بازی است.

پس از مشخص شدن هدف از نورپردازی به طراحی نورپردازی با استفاده از نرم افزارهای مختلف می­ پردازید. پس از این مرحله متخصصان برق قدرت و الکترونیک با استفاده از پروتکل­های مختلف و برنامه نویسی و ساخت انواع بردهای کنترلی سعی در ایجاد برنامه­ ای قابل اطمینان هستند که به وسیله آن پرژکتور­ها و والواشرها و سایر تجهیزات نورپردازی به واسطه فرمان از طریق CPU یا هسته پردازنده برنامه ­نویسی شده عمل کنند.

سپس نوبت به انتخاب انواع پرژکتور، والواشر و دیگر تجهیزات نورپردازی می­شود. پس از این مرحله محل، زاویه و نحوه نصب انواع پرژکتور، والواشر و دیگر تجهیزات ساطع کننده نور می رسد. سپس نحوه کابل کشی مشخص و در نهایت پس از انجام اتصالات مناسب شما شاهد و ناظر بر نورپردازی هستید. نورپردازی که در شما و سایر افراد ناظر سبب ایجاد یک حس خوب می­شود و از هزینه­ ای که جهت نورپردازی کرده­ اید خوشنود می­ شوید.

انواع نورپردازی فضای باز

۱. نورپردازی وظیفه ای (Task Lighting)

نورپردازی وظیفه ای به نوعی از نورپردازی اشاره دارد که شما در آن قصد روشنایی برای انجام یک فعالیت خاص را دارید. به عنوان مثال شما می توانید مکان­ های شاخص محیط مانند مسیرهای رفت و آمد،پله ها، ورودی­ ها و خروجی­ ها، آلاچیق و صندلیها و یا تعدادی از اشیا شاخص محیط را با استفاده از انواع والواشر و پروژکتور به نحوی که طراحی نورپردازی ساده و آسان باشد، انجام دهید.  شما می­توانید با جانمایی و نصب خلاقانه پرژکتورها و والواشرها سبب زیبایی و جلوه در این نوع روشنایی شوید. انتخاب تجهیزات نورپردازی با درجه حفاظت مناسب در این نوع نورپردازی بسیار اهمیت دارد. در این نوع نورپردازی جهت ایجاد جلوه­های تازه و بدیع از طیف­ های رنگی نوری نیز بعضا استفاده می­شود.

نورپردازی وظیفه ای دیوارها

نورپردازی وظیفه ای آشپزخانه در فضای باز

نورپردازی وظیفه ای برای باربیکیو (منبع)

۲. نورپردازی محیطی (Ambient Lighting)

در این نورپردازی، روشنایی کل فضای باز با همه اجزای آن را در بر می گیرید. یک اشتباه رایج در این نوع نورپردازی استفاده از چراغ و پروژکتورهایی با نور بسیار زیاد است. نورپردازی محیط به عنوان روشنایی عمومی نیز شناخته می شود، که سطح روشنایی راحت و بدون  تابش  اشعه دارد و به شما امکان می دهد همه چیز را ببینید و ایمن راه بروید. استفاده از پروژکتورهایی با نور متمرکز در این نورپردازی امری اشتباه است.

نورپردازی عمومی فضای باز

(منبع)

۳. نورپردازی تاکیدی (Accent Lighting)

در این نوع نورپردازی هدف اصلی ایجاد درام و القای فکری در ذهن ناظران است. به عبارتی شما با نورپردازی تاکیدی چشم های ناظران را به سمت یک سوژه متمرکز می کنید. نورپردازی تأکیدی برای تأکید روی دیوار، اثر هنری، درخت، نمای ساختمان یا سوژه هایی از این قبیل استفاده می شود. انتخاب رنگ نور صحیح، شدت نور و تشکیل سایه در نورپردازی تاکیدی از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولا برای این نورپردازی از پروژکتورهایی با نور متمرکز استفاده می شود.

در این نوع نورپردازی به حداکثر پارامترها موجود توجه شده و طراحی ان تخصصی است. بخش الکتریکال و پروتکل­های استفاده شده در این نوع نورپردازی از فناوری جدید و پیشرفته­ای برخوردار است. تابلو برق استفاده شده در این نوع نورپردازی از فناوری بسیار بالایی برخوردار بوده و از مدارها و میکروکنترلرها و cpu های پیشرفته در آنها استفاده می-شود. در این نوع نورپردازی می توان سبب ایجاد توهم در افراد با مشاهده نورپردازی شد. می توان مکان­ها و اشیا کوچک را بزرگ و مکان و اشیا بزرگ را کوچک جلوه داد. در این نوع نورپردازی از سناریوهای ویژه­ای استفاده می­شود و میزان افکت­ ها و بازی های نوری این نوع نورپردازی از تمامی انواع آن بیشتر است. یکی سخت ترین و دشوارترین این نوع نورپردازی، نورپردازی آبنما است.

نورپردازی تاکیدی بر اثر هنری

نورپردازی تاکیدی بر اثر هنری (منبع)

 

نورپردازی تاکیدی بر درختان نورپردازی تاکیدی بر نمای ساختمان

ایمنی و امنیت

فناوری امروز گزینه هایی را پیش روی معماران قرار داده است تا بتوانند با استفاده از نورپردازی به تقویت امنیت ساختمان یا محیط کمک کنند. از لامپ ها و پروژکتورهای LED قابل کنترل با wifi گرفته تا لامپ های مجهز به سنسورهای حرکتی می توانند برای این منظور استفاده شوند.  ورودی ها، گاراژ، پیاده روها و مسیرهای دسترسی به درب ورودی ساختمان باید بصورت مناسب نورپردازی شوند. همچنین استفاده از سنسورهای حرکتی می تواند به خوبی عبور یک شخص را تشخیص داده و بلافاصله محیط را کاملا روشن کنند. دقت داشته باشید که در هر صورت نور محیط نباید از یک حد بیشتر یا کم تر باشد.

استفاده از سنسورهای نوری می تواند بصورت خودکار چراغ و پروزکتورهای موجود در فضای باز را با غروب و طلوع خورشید روشن و خاموش کند. با این کار ضمن اطمینان از خاموش بودن همه روشنایی ها در هنگامی که لازم نیستند، می توان اطمینان داشت که در هنگام تاریکی روشنایی مناطق مورد قطعا در دسترس خواهد بود.

برای مناطقی که رفت و آمد زیادتری دارند می توانید از سنسورهای حرکتی استفاده کنید تا با عبور هر فرد، مسیر حرکت او روشن شود. البته باید به زاویه صحیح نصب سنسورها دقت داشت.

نورپردازی برای امنیت

(منبع)

نوع ولتاژ مورد استفاده

انتخاب ولتاژ و اختلاف پتانسیل تجهیزات نورپردازی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. پیشنهاد ما به شما استفاده از انواع پرژکتور و والواشر ۱۲ یا ۲۴ ولت در مقایسه با نمونه ۲۲۰، ۲۴۰ و ۳۸۰ ولت است. چرا که پرژکتورها و والواشرهای مذکور از میزان مصرف برق کمتری برخوردار هستند، استفاده و به کارگیری آنها در نورپردازی بسیار آسان تر است، طول عمر به نسبت بالاتری دارند و در مواقع استفاده و یا اتصال به زمین کم-خطر تر و میزان خسارت وارده ناشی از اتصالی برق در آنها بسیار کمتر از نمونه­ های مشابه ۲۲۰ یا ۲۴۰ ولت است. در صورت اتصال برق این پرژکتورها به افراد خسارت جانی کمی به افراد وارد شده در صورتی که اگر ولتاژ ۲۲۰ یا ۲۴۰ یا ۳۸۰ به بدن افراد اتصال یابد آن وقت دیگر باید به بستگان طرف تسلیت گفت. در صورت اتصال برق به زمین نیز در مورد تجهیزات نورپردازی ۱۲ یا ۲۴ ولت به یک باره مبلغ برق مصرفی شما عددی نجومی نمی شود.  توصیه اکید ما این است که اگر انتخاب شما درجه حفاظت ۶۸ (IP68) است، حتما پرژکتور و والواشر شما از نوع ۱۲ یا ۲۴ ولت باشد. کابلکشی اتصالات برقی تجهیزات نورپردازی ۱۲ یا ۲۴ ولت بسیار آسانتر و بی-خطرتر از نوع ۲۴۰ یا ۲۲۰ یا ۳۸۰ ولت است. کابل کشی شما باید حداقل ۴۸۰ میلی­متر از سطح زمین پایین­تر بوده و از کابل با قطر مناسب و عایق و محافظ قوی و با کیفیتی خوب استفاده کنید. در استفاده از تجهیزات نورپردازی با برق ۱۲ یا ۲۴ ولت شما به یک ترانس و تابلو برق احتیاج خواهید داشت. با استفاده از تابلو برق مربوطه می­ توانید افکت­ ها و بازی­ های نورپردازی خود را کنترل کنید تا در نهایت از نورپردازی خود نهایت لذت و بهره را ببرید.

با ما مشورت کنید

شرکت فنی مهندسی دانش بنیان آتیه سازان نوین آتبین با نام تجاری فانا از شرکت­های دانش­ بنیان، فناور و خلاق کشور است که توانسته با انجام طیف وسیعی از آزمایش ­ها و تحقیقات به جدیدترین پروتکل­ ها و تجهیزات نورپردازی مشابه نمونه­ های آلمانی و امریکایی دست یابد. در نهایت هدف ما پس از سال­ها و با وجود اینکه یک شرکت دانش بنیان هستیم همواره بر ایجاد حس خوب در افراد بوده است. بدین ترتیب در نورپردازی­ های ما از جدیدترین و به روزترین پروتکل ­های دنیا استفاده می­شود به طوری که ما می ­توانیم فراتر از تصویر ذهنی شما را در نورپردازی اجرا کنیم و در این زمینه از جمله پیشتازان این صنعت در کشور هستیم. تمامی تابلوهای برق کنترلی، والواشرها، پروژکتورها، PCBها و دیگر تجهیزات نورپردازی تولید فانا بوده که با جدیدترین و سختگیرانه­ ترین ایزوها، استنانداردها و پروتکل­ ها روانه بازار می­ شوند. با کنترل نور و سایه فضاهای الهام بخش و زیبایی را به وجود آوریم که در نهایت سبب ایجاد حس خوب در افراد می ­شود. شعار ما نیز همواره و در طی این سال­ها “ایجاد یک حس خوب” است.

 

 

کارشناس ارشد برق گرایش الکترونیک و عضو واحد تحقیق و توسعه شرکت فانا

ثبت ديدگاه

Go to Top